Seher Aydın Resim Galerisi

COĞRAFYA DERSHANESİ

LİSE 3. SINIFLAR ÇEVRE VE TOPLUM,DOĞAL KAYNAKLARIN KÜRESEL ETKİL

LİSE3. SINIFLAR DOĞALKAYNAKLARIN KÜRESEL ETKİLERİ SAYFA 258-259 ÖLÇME DEĞERLENDİRME SORULARI

 

 

 

CEVAP-1-Orman tahribatı,Asit yağmurlarının oluşumuna katkıda bulunması,Ozon gazının seyrelmesine insanın katkıda bulunması,Yoğun enerji tüketimi ,sanayileşme,

 

CEVAP-2-Küresel iklim değişmeleri karalara ve sulara ait tüm ekosistemlerde şimdiden tahmin edilmesi güç dengesizlikler yaratacaktır.Ortaya çıkan bu dengesizlikler dünyadaki yağış oranlarını ,buharlaşma miktarını, nem özelliklerini etkileyecek sıcaklık değerleri uzun yıllar ortalamaları dışına çıkacak buna bağlı olarak belirli bölgelerde sıcaklık değerlerinde ve sıcak soğuk mevsim sürelerinde uzama ve kısalmalar meydana gelebilecektir.Yine ozon gazındaki değişmelerde bunda etkili olacaktır.Konu ile ilgili sayfa 254 deki örnekleri kullanabilirsiniz.

 

CEVAP-3-Sayfa 255 de konu açıklanmıştır.

 

CEVAP-4-Asit yağmurları sonucu yok olan türler diğer türlerin besin kaynağını oluşturamayacak zincirde bozulmalar meydana gelecektir.Bir bölgedeki orman yada ot populasyonlarındaki azalma bu alanlarda yaşayan türlerin yok olmasına sebeb olacak ve zincirde aksamalar meydana gelecektir.

 

CEVAP-5-Kullanılan cfc(cloro,floro,carbon,) ve metan gazlarının aşırı kullanımı ozon gazının seyrelmesinde etkilidir.Bu gazlar özellikle marketlerde buzdolaplarında soğutucu fonksiyonda kullanılır.

 

CEVAP-6-Konu ile ilgili link sayfa açılınca elektromanyetik kirlenme devamı bölümüne tıklayınız.

http://www.medyatakip.net/icerik/yuzyilin-yeni-tehdidi-elktromanyetik-kirlilik-9288/   

 

CEVAP-7-Dünya’nın çok yavaş ısınmasının nedeni ise, Güneş’in parlaklığının artmasının karbondioksit oranını (CO2) azaltması, dolayısıyla sera etkisinin gerilemesi olacak. Böylece bir tür feed back mekanizmasıyla doğrudan gelen Güneş ışınları artarken, atmosferdeki CO2’nin Dünya’ya yansıttığı ışımanın azalması dolayısıyla sıcaklık da çok az yükselecek.

 

CO2 azalması

 

Bitkilerin varlıklarını sürdürmesini sağlayan fotosentezin temel kaynağı olan CO2’nin azalması ise biyolojik yaşamı tehdit edici bir unsur olarak görülüyor. İşte Dünya üzerindeki canlı varlıkların yok olmasına da ısınma değil karbon gazının azalması yol açacak.

 

Tarihin garip bir cilvesi olarak, günümüzde ise havadaki CO2 oranının aşırı derecede arttığı bunun da sera etkisi yaratarak iklimin ısınmasına neden olduğu belirtiliyor.

 

Milyonlarca yıl sonra ise, karbondioksitin rolü aynı derecede yaşamsal, ancak bu kez ters yönde önemli olacak. Tehlike bu defa Güneş’ten gelecek.

 

Kasting ve Caldeira’nın modeline göre, 500 milyon yıl içinde atmosferdeki CO2 oranı 150 ppm’ye gerileyecek; günümüzde ise bu oran 370 ppm düzeyinde. 150 ppm ise, bitkilerin büyük bir bölümünün fotosentezlerini gerçekleştiremediği eşik olarak biliniyor.

Kaynak: http://www.textara.com/bilim-dergisi-arastirma-yeni

 

CEVAP-8-Sanayi faaliyetleri ile birlikte %25 artış göstermiştir.Bu artış özellikle şehirlerde kendini gösterir.Bunda yoğun şekilde karbon içeren yakıtların kullanılarak enerji elde edilmesi temel sebeblerden biridir.

CEVAP-9-%100 de %100 artması tam bir felaket olur.Yoğun artış sera etkisini tetikler.Sıcaklık ortalamaları aşırı yükselir.Bu da canlı yaşamını olumsuz kılar.

 

CEVAP-10-Sayfa 253 de konu ile ilgili olumsuz sonuçlar belirtilmiştir.

 

CEVAP-11-Bu enerji kaynakları kullanımı kısıtlanabilir bununla ilgili dünyada kyoto sözleşmesi imzalanmış ancak tam olarak buna uyulmamaktadır.Doğal dengeyi olumsuz etkileyen fosil yakıt kullanımı azaltılmalı yenilenebilir enerji kaynakları kullanılabilir.

 

CEVAP-12-Sayfa 255 ozon seyrelmesi bölümünde gerekli bilgiler mevcuttur.

 

CEVAP-13-Kullanmış olduğumuz deodorantlar,cfc gazı içeren ürünler buzdolabı marketlerde soğutma sistemleri metan gazı kullanımını tetikleyen ürünler  .Konu ile ilgili detaylı bilgi için aşağıdaki linki inceleyiniz.Klor türleri plastik köpükler (strafor) spreyler,yangın söndürücüleri.

http://www.kureselfelaket.com/GlobalDisaster.asp?dok_id=990

http://www.yelkenoglu.k12.tr/Zumreler/cografya/ozon%20tabakas%C4%B1.htm

 

CEVAP-14-Yerküre üzerindeki toplam ozon her yerde aynı mıdır?

 Hayır, toplam ozon miktarı yer yüzeyinin üzerinde günlük-mevsimlik zaman aralığında bulunulan yere göre değişir. Değişimler; stratosferik rüzgarlar, kimyasal üretim ve ozonun bozulması nedenlerine bağlıdır. Toplam ozon genellikle, ekvatorda en düşük seviyededir, buna karşın stratosferdeki mevsimsel rüzgar paternleri nedeniyle kutba yakın bölgelerde en yüksek seviyededir. 

http://www.yelkenoglu.k12.tr/Zumreler/cografya/ozon%20tabakas%C4%B1.htm

 

CEVAP-15-Konu ile ilgili bilgi yukarıda verilen linklerde mevcuttur.

Yine kitabınızda sayfa 255 de gerekli bilgiler yazılmıştır.

 

CEVAP-16-Kimyasal Kirlenme:

Doğal çevreyi oluşturan toprak, su ve havanın kimyasal özelliklerinin canlıların hayati faaliyetlerini ve aktivitelerini olumsuz yönde etkileyecek biçimde bozulmasıdır. Örneğin; çeşitli fabrika katı ve sıvı atıklarının verimli tarım arazilerine veya akarsu ve nehirlere boşaltılması söz konusu tarım topraklarının, akarsu ve göllerinin zararlı ağır metallerle kirlenerek kimyasal kirlenmeye maruz kaldığım gösterir.Bu kaynaklar bizim yaşam alanımızı oluşturduğu için direk olarak canlılar olumsuz ekilenir.Kitabınızda örnek olarak verilen sayfa 234 deki kirlenme çeşitlerini inceleyebilirsiniz.

 

CEVAP-17-Sayfa 236 da mevcuttur. Yine konu ile ilgili link aşağıdadır.

http://www.bahcesel.com/forumsel/hava-su-toprak-kirliligi/6098-besin-kirlenmesi/

 

DOLDURMA VE TEST BÖLÜMÜNÜ BU BİLGİLERİ KULLANARAK ÇÖZÜMLEYEBİLECEĞİNİZİ DÜŞÜNÜYORUM...

 

 

 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !